Iz ove Škole glazbe proizašao je i Zbor Frame Bosne Srebrene, sastavljen od framaša iz različitih dijelova Bosne. Zbor je postao ne samo glazbena, već i duhovna zajednica u kojoj se pjesmom slavi Bog i širi franjevački duh
Na inicijativu duhovnog asistenta fra Antonija Baketarića i aktualnog područnog vijeća, pokrenuta je Škola glazbe Frame Bosne Srebrene s ciljem približavanja framašima osnovnih normi crkvene i liturgijske glazbe. Ovaj hvalevrijedan projekt osmišljen je kako bi se framašima omogućilo bolje razumijevanje i izvođenje liturgijskih pjesama te kako bi se dodatno obogatilo bogoslužje u župnim zajednicama.
Kroz Školu glazbe, framaši su imali priliku ne samo učiti o povijesti i teoriji crkvene glazbe, već i aktivno sudjelovati u izvođenju liturgijskih pjesama. Program je osmišljen tako da kombinira teorijsko i praktično učenje, omogućujući sudionicima da steknu sveobuhvatno glazbeno obrazovanje.
U teorijskom dijelu prošlog termina predavanja su održali fra Emanuel Josić i fra Silvio Zlatarević, dvojica franjevaca koji se aktivno bave glazbom i posjeduju bogato iskustvo u glazbenoj umjetnosti. Njihova predavanja omogućila su sudionicima da se upoznaju s temeljnim glazbenim pojmovima, pravilima crkvene glazbe i važnosti glazbe u liturgiji. Osim toga, pružili su uvid u franjevačku glazbenu baštinu i njezinu ulogu u oblikovanju duhovnog identiteta zajednice.
Praktični dio rada sa zborom vodila je profesorica glazbene umjetnosti Melisa Marija Zerdo, koja predaje u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji Visoko. Pod njenim vodstvom, framaši su imali priliku usavršavati svoje vokalne sposobnosti, učiti o pravilnom disanju, upjevavanju i interpretaciji liturgijskih skladbi. Posebna pažnja posvećena je usklađivanju glasova i zajedničkom muziciranju kako bi se postigla što bolja izvedba.
Iz ove Škole glazbe proizašao je i Zbor Frame Bosne Srebrene, sastavljen od framaša iz različitih dijelova Bosne. Zbor je postao ne samo glazbena, već i duhovna zajednica u kojoj se pjesmom slavi Bog i širi franjevački duh. Okupljajući mlade iz različitih krajeva, zbor je postao simbol zajedništva, suradnje i ljubavi prema glazbi.
Nastupi zbora Frame Srebrene
Zbor će svoj prvi nastup imati u sklopu molitvenog programa povodom 30. obljetnice postojanja Frame u Bosni, koji će biti održan u Vitezu krajem ožujka. Ovaj nastup će zasigurno biti poseban trenutak za sve članove zbora, jer će prvi put zajedno javno izvesti liturgijske pjesme u službi zajedništva i vjere. Svojom izvedbom doprinijet će svečanosti obilježavanja ovog značajnog jubileja.
Sljedeći predviđeni nastup zbora održat će se na susretu ministranata – Framinu, gdje će zbor animirati misno slavlje. Očekuje se da će i ovaj nastup dodatno učvrstiti njihovu ulogu u duhovnom životu franjevačke zajednice te im omogućiti daljnji rast u glazbenom i liturgijskom izražavanju.
Najvažniji i najiščekivaniji nastup u ovoj godini bit će koncert duhovne glazbe u povodu 30. obljetnice postojanja Frame u Bosni, koji će se održati u Visokom. Ovaj koncert okupit će brojne framaše, svećenike i ljubitelje duhovne glazbe, a zbor Frame Srebrene imat će priliku predstaviti sve što su kroz Školu glazbe naučili i usavršili. Bit će to prilika da svojim glasovima proslave vjeru, tradiciju i zajedništvo koje ih povezuje.
Glazba kao put zajedništva i vjere
Pokretanjem Škole glazbe i Zbora Frame Srebrene, Franjevačka mladež u Bosni pokazala je koliko je važno ulagati u mlade i njihovo glazbeno obrazovanje. Ovaj projekt ne samo da pomaže framašima da razviju svoje glazbene sposobnosti, već ih i duhovno obogaćuje te jača osjećaj pripadnosti i zajedništva. Nastupi zbora, bilo u liturgijskim slavljima ili na koncertima, postaju svjedočanstvo njihove predanosti i ljubavi prema glazbi. Njihov rad i trud zasigurno će ostaviti trajan pečat u franjevačkoj glazbenoj baštini, prenoseći vjeru i radost kroz pjesmu svim budućim naraštajima.
(Melisa Marija Zerdo, Zbor Frame Bosne Srebrene)