Citat tjedna

„Tada im svima reče: Tko hoće biti moj učenik, neka se odrekne sebe i svaki dan uzme svoj križ i neka ide za mnom.“

 

Luka 9, 23

II. Škola bosansko-franjevačke povijesti

U Konviktu Franjevačke klasične gimnazije od 12.-14.4. održana je II. Škola bosansko-franjevačke povijesti. Geslo ovogodišnje škole glasi:,,Vjerni Bogu, vjerni Bosni!“ (Fra Petar Anđelović)  Program smo započeli sv. misom koju je…

Obnova bratstva OFS Podmilačje

Treća vazmena nedjelja, 14. travnja 2024.godine, ostaće velikim slovima upisana u povijest mjesnoga bratstva Franjevačkog svjetovnog reda župe Svetog Ivana Krstitelja u Podmilačju. Na vanjskom oltaru u svetištu svetoga Ive,…

Stopama sv. Franje Asiškog

Ljudski duh teži za spoznajom svijeta, neprestano traži izvor svoga postojanja. Tako smo se i mi zaželjeli upoznati sa svojim izvorom. Poželjeli su upoznati kolijevku franjevaštva – grad Asiz. Stoga…

Blagoslov Uskrsa

Gospodine! Hvala Ti što si uskrsnuo, hvala Ti na Uskrsnuću!             Dragi Bože, dobri Oče nebeski! Hvala Ti na vječnoj Gozbi Ljubavi!             Zahvaljujem i molim za mir, za radost,…

POZIV NA ŠKOLU BOSANSKO-FRANJEVAČKE POVIJESTI

Dragi framaši i duhovni asistenti, Pozivamo Vas na Školu bosansko-franjevačke povijesti, koja će se održati od 12. do. 14. 4. 2024. godine, u prostorijama Konvikta Franjevačke klasične gimnazije u Visokom.…

Veliki tjedan – Vazmeno trodnevlje

U župi Svetog Ante Padovanskog u Busovači, 20.03.2024. godine je održana župna tribina pod nazivom "Veliki tjedan - Vazmeno trodnevlje". I ovaj put voditelj je bio fra Stjepan Antolović, duhovni…

Novosti

ODRŽAN XXIII. SUSRET FRANJEVAČKIH MINISTRANATA - FRAMIN

Dana 21. svibnja 2022. godine održan je XXIII. Susret Franjevačkih...

POZIV NA VII. NACIONALNU DUHOVNU OBNOVU FRAME BIH

  VII. Nacionalna duhovna obnova Frame BiH„Obnavljajte se duhom svoje...

XXIII. SUSRET FRANJEVAČKIH MINISTRANATA - FRAMIN

  XXIII. SUSRET FRANJEVAČKIHMINISTRANATA – FRAMIN„Važno je oduševiti srce za...

NATJEČAJ ZA XXIII. FRAMAFEST: "SRCE NAM SE U NJEMU RADUJE"

  Natječaj za XXIII. Framafest: "Srce nam se u njemu raduje"Nacionalno vijeće Frame...

Božićna čestitka Nacionalog vijeća OFS-a BiH

„Čast se ondje iskazivala jednostavnosti, uzvisivalo se siromaštvo,...

Završena humanitarna akcija OFS-a i Frame BiH

Humanitarna akcija za dvije obitelji iz Livna, koju su zajedno i ove...

Duhovnost

Blagoslov Uskrsa

Gospodine! Hvala Ti što si uskrsnuo, hvala Ti na Uskrsnuću!             Dragi Bože,...

Predstavljena zbirka sonetnih vijenaca „U korijenima“ pjesnikinje Ljerke Mikić

U organizaciji Matice hrvatske Tuzla i društva Hrvatski dom Tuzla, u...

Na cesti Ljubavi - s Marijom na Putu križa

Uvodna molitva:            Moje milo dijete! Pozivam te na Isusov, moj i tvoj Put...

Bratstva

II. Škola bosansko-franjevačke povijesti

U Konviktu Franjevačke klasične gimnazije od 12.-14.4. održana je II....

Obnova bratstva OFS Podmilačje

Treća vazmena nedjelja, 14. travnja 2024.godine, ostaće velikim slovima...

Stopama sv. Franje Asiškog

Ljudski duh teži za spoznajom svijeta, neprestano traži izvor svoga...

PRIJATELJI PORTALA

U jednoj travanjskoj noći 1912. godine odigrala se nesreća koja je 1 514 ljudskih života ugasila u ledenom Atlantiku. Među tim ljudima nalaze se tri priče koje svjedoče kako u svakom zlu ima i nešto malo dobra, a to su djela trojice svećenika koji ni u najtežim trenutcima nisu zaboravili na svoje poslanje.
Najpoznatiji među njima bio je Thomas Byles. Thomas je rođen u Engleskoj 1870. godine, a na Titanik se ukrcao u posljednji tren. Razlog njegovog putovanja bilo je vjenčanje brata Williama u Americi. Čak i za vrijeme vožnje Byles je slavio svetu misu za putnike druge i treće klase, a propovijedao je na engleskom i francuskom jeziku. Jutro prije katastrofe, na Bijelu nedjelju, Thomas je u svojoj propovijedi govorio o molitvi koja je kao duhovni spasilački brod za našu dušu. Kada je brod udario o ledenu santu, ovaj svećenik je mnogim putnicima pomagao da izađu na krmu i dospiju do mjesta u spasilačkim brodovima, a pri tome bi im govorio ohrabrujuće i poticajne riječi, kako je izjavila jedna svjedokinja. Nekoliko puta mu je ponuđeno mjesto na spasilačkom brodu, no on ga je ustupio ženama i djeci. Posljednje sate svoga života Byles je proveo ispovijedajući uplašene putnike i moleći s njima krunicu. Papa Pio X. je ovog svećenika prozvao mučenikom, a 2015. godine pokrenut je postupak njegove beatifikacije.
Zajedno s Bylesom svetu misu na Titaniku slavio je i benediktinac Joseph Peruschitz, odnosno Josip Perušić koji je rođen 1871. godine u Njemačkoj nakon što su se njegovi roditelji doselili iz Austro-Ugarske. Nakon svećeničkog ređenja, postao je učitelj u samostanskoj gimnaziji. U travnju 1912. godine otputovao je u Englesku gdje je boravio za vrijeme Velikog tjedna , a nakon toga se ukrcao na Titanik kako bi stigao do Amerike gdje je trebao preuzeti vođenje samostanske škole. Perušić je uz Bylesa propovijedao na njemačkom i mađarskom jeziku, a također je u noći potopa pomagao putnicima da se ukrcaju na spasilačke brodove, pri čemu je i on svoje mjesto ustupio drugima. Molio je zajedno s putnicima i pripremao ih za susret s Bogom. Vijest o Perušićevoj smrti stigla je u njegov benediktinski samostan u Scheyernu 4. svibnja 1912. godine, upravo na godišnjicu njegovog svećeničkog ređenja. Danas se u ovom samostanu nalazi i spomen ploča koja na latinskom jeziku svjedoči da je Byles na Titaniku svoj život dao za bližnje.
Treći poznati svećenik na brodu, Juozas Montvila rođen je 1885. u Litvaniji, a prema izvještajima ovaj svećenik je progonjen od strane carističkih režima što ga je potaklo na odlazak u Ameriku. Bio je nadaren za pisanje i crtanje pa je tako svoje propovijedi i ilustracije objavljivao u novinama. Prema izvještajima svjedoka Montvila je do kraja života ostao vjeran svom svećeničkom pozivu. Kao i prethodna dva svećenika, pomagao je putnicima, vodio ih do spasilačkih brodova, ustupio im je i svoje mjesto, te zajedno s njima molio i hrabrio ih.
Pored Bylesa, Perušića i Montvile, na putničkom popisu Titanika nalazi se još svećenika koji su nesebično pomagali drugima i svojim životom svjedočili svoju vjeru. Međutim, četvrti svećenik ostaje posebno povezan s brodom kojeg je napustio malo prije katastrofe. Isusovac Francis Browne jedan je od sedam ljudi koji su se sa Titanika iskrcali na zadnjem stajalištu prije prelaska Atlantika, u Irskoj.
Brown je rođen 1880. godine, a kartu za Titanik koja je važila za vožnju od Southamptona preko Cherbourga do Queenstowna u Irskoj, dobio je na poklon od svog ujaka. U kratkom vremenu koje je proveo na moru sklopio je prijateljstvo s američkim bračnim parom koji mu je ponudio kartu za ostatak vožnje do New Yorka i nazad. Kako je tada još uvijek bio bogoslov Družbe Isusove, skolastik, pitao je svoje nadređene za dopuštenje i dobio telegramom prilično jasan odgovor, koji je glasio: „SILAZI S TOG BRODA –PROVINCIJAL“. Taj telegram spasio mu je život, jer je Brown naposljetku u Irskoj napustio brod. No svoje mjesto u priči o Titaniku Brown je osigurao na drugi način. Bio strastveni fotograf koji je u svom životnom vijeku načinio više od 40 000 slika. Brownovoj zbirci koja je otkrivena tek  nakon njegove smrti, 1960. godine, pripadaju i posljednje snimke koje su nastale na Titaniku. Kratko vrijeme koje je proveo na brodu Brown je iskoristio za fotografiranje broda, namještaja, kao i putnika i aktivnosti kojima su se oni bavili. Tako je ovaj isusovac iza sebe ostavio neke od najpoznatijih fotografija Titanika.

Priredila: Tina Tolić

Preuzeto: katolisch.de

 

logo

O nama

FRAMA je kratica za zajednicu, tj. bratstvo mladih koje se naziva Franjevačka mladež. Dakle, kako je navedeno u čl. 1. statuta Frame, ona je »bratstvo mladih katolika koji se osjećaju pozvanima od Duha Svetoga da žive Evanđelje u bratstvu, u svjetlu poruke sv. Franje Asiškoga, u krugu Franjevačkoga svjetovnog reda.

Adresa središnjice Frame i OFS-a

Zagrebačka 18

BiH 71000 Sarajevo

E-mail

frama.fsr.bs@gmail.com

FRAMA OFS Copyright © 2013-2022 All Rights Reserved. Design and development logo